Love both

Home | News Alerts | Contact Us | Subscription | Guestbook
Alice24-7.com | Alice, TX
Carlos Garcia DA
TCN Need a Ride

advertisement


2014 Hurricane Guide
Rollies BBQ
Bowden
Sheriff Lopez


home : sports : alice coyotes August 19, 2014


3/3/2013 7:15:00 PM
Lady Coyotes shine at Memorial Stadium
Alice host the 2013 HUB City Relays
Lexi Villarreal makes her 1600 M Relay debut, filling in for Sydnei Vela.
Lexi Villarreal makes her 1600 M Relay debut, filling in for Sydnei Vela.
Kat Ramirez and Gabby Solis had solid days, with multiple first place finishes.
Kat Ramirez and Gabby Solis had solid days, with multiple first place finishes.

The Alice Coyote Girls placed 3rd at the Hub City Relays over the weekend at Memorial Stadium with several first place victories.
Katherine Ramirez placed 1st in 400m dash with a time of 1:04.6 and 1st in 800m dash with a time of 2:29.32
Gabriela Solis placed 1st in 300m hurdles with a 47.45 time, 1st in the Long Jump with a time of 16' 1 ½", First in the Triple Jump with a 34' 11" time and ran the final leg of the 1600 M Relay.
Bailey Moore also won the 200 M Dash.
Lexi Villarreal stepped in for Sydnei Vela as the third leg of the 1600 M relay, joining Solis, Moore and Ramirez as the winning team with a time of 4:14.76.

Solis took the High Point Award for the second time in two meets with 38 points.

Here are the full results.


WINNERS

Event High Jump Division Varsity Girls

Place Name School Time Height

1ST GROVER, AUBRI R-F       4'10"
2ND LOCASCION, CHLOE R-F       4'10"
3RD MORING, SKYLAR R-F       4'6"
4TH HORTON, ALISA WEST OSO       4'6"
5TH SOLIS, LEANNA G-P       4'4"




WINNERS

Event Pole Vault Division Varsity Girls

Place Name School Time Height

1ST LEDGER, SHAYLA R-F 9'
2ND RODRIGUEZ, BRITTANY R-F 9'
3RD HALL, KATHRYN G-P 8'6"
4TH GUIDRY, RAINIE R-F 8'6"
5TH HORTON, ALISHA WEST OSO 7'6"

                       
                       

WINNERS

Event Discus Division Varsity Girls

Place Name School Time Distance

1ST TEAL, HALEY GP       134'
2ND BLANKENSHIP, VICTORIA WEST OSO       114'
3RD TRYSON, CHARDAE WEST OSO       107'
4TH EVANS, DIA CARROLL      103'
5TH BEAN, NAI'A G-P       97'
6TH JOHNSON, TAYLOR CARROLL       87'
7TH WOODSON, ANJOLIQUE CARROLL       87'
8TH RESENDEZ, PILAR ALICE       83'

WINNERS

Event Shot Division Varsity Girls

Lane Name School Time Place

1ST TEAL, HALEY GP       47'6"
2ND BLANKENSHIP, VICKY WEST OSO       37' 8 ¾"
3RD EVANS, DIA CARROLL       36'
4TH BEAN, NAI'A G-P       35' 8 ½"
5TH TRYSON, CHARDAE WEST OSO       35' 4 ¾"
6TH RESENDEZ, PILAR ALICE       35' 4 ½"



WINNERS

Event Long Jump Division Varsity Girls

Lane Name School Time Place

1ST SOLIS, GABBY ALICE 16' 1 ½"
2ND JOHNSON, DOMINIQUE G-P       14' 3 ½"
3RD DAVIS, T'ANDREA WEST OSO       14' 1"
4TH LE, LAURIE CARROLL       13' 9"
5TH DOWNIE, AALIYAH WEST OSO       13' 5 ½"
6TH MONTEMAYOR, AMBER CARROLL       12' 10"
7TH GARRETT, TARYN G-P       12' 7 ½"
8TH VELA, EVELYN G-P       12' 4"

WINNERS

Event Triple Jump Division Varsity Girls

Lane Name School Time Place

1ST SOLIS, GABBY ALICE       34'11"
2ND MOADAR, DANIELLE CARROLL       34'6 ½"
3RD HORTON, ALISHA WEST OSO       31' 10"
4TH DOWNIE, AALIYAH WEST OSO       30' 4 ½"
5TH VELA, EVELYN G-P       30'1/2"
6TH HERNANDEZ, ALICIA ALICE       27'4"
7TH WILKIN, ABBY G-P       27'3 ½"
8TH GARRETT, TARYN G-P       26'10 ½"

WINNERS

Event 3200 M Run Division Varsity Girls

Lane Name School Time Place
1ST PAGE, NIKKI GP 12:18.45
2ND MENDIOLA, BRI CARROLL 12:24.91
3RD AGUILAR, BELINDA ALICE 12:32.19
4TH ALMAGUER, VICTORIA CARROLL 12:38.58
5TH NOHAVITZA, HOLLY GP 12:49.57
6TH SPRINKLE, TAYLOR RF 13:09.05




WINNERS

Event 400 M Relay Division Varsity Girls
Place Name School Time
1 CARROLL 51.91 1ST
2 G-P 52.25 2ND
3 R-F 53.20 3RD
4 ALICE 56.12 4TH
5 BEEVILLE 57.10 5TH
6
7
8


WINNERS
Event 800 M Run Division Varsity Girls
Place Name School Time
1ST KATHERINE RAMIREZ ALICE 2:29.32
2ND CEARA O'DONNELL CARROLL 2:35.86
3RD BRIANNA SANCHEZ GP 2:36.96
4TH KENNEDY TREVINO BEEVILLE 2:37.92
5TH MARITZA REYES CARROLL 2:39.64
6TH CHELSEA GONZALEZ CARROLL 2:39.69





WINNERS
Event 100 M Hurdles Division Varsity Girls
Place Name School Time
1 GUTIERREZ, MIRANDA CARROLL 3RD 17.25
2 MORING, SKYLAR RF 5TH 17.76
3 BILLINGS, CHELSEA RF 2ND 17.19
4 DAVIS, T ANDREA WEST OSO 1ST 16.60
5 GONZALEZ, JESSICA ALICE 7TH 18.02
6 MARTINEZ, BRITTANY RF 4TH 17.62
7 COPELAND, M HMK 8TH 18.04
8 HINOJOSA, EVE ALICE 6TH 17.80



WINNERS
Event 100 M Dash Division Varsity Girls
Place Name School Time
1 MONTEMAYOR, AMBER CARROLL 7TH 14.00
2 LE, LAURIE CARROLL 3RD 13.25
3 WHITE, D'NEACIA GP 4TH 13.40
4 FOY, NAOMI WEST OSO 1ST 12.67
5 GARCIA, ANGELA GP 2ND 13.13
6 WILKINS, ALLY GP 5TH 13.73
7 GARCIA, SERENA ALICE 6TH 13.99
8 SAENZ, BRIANNA BEEVILLE 8TH 14.33



WINNERS

Event 800 M Relay Division Varsity Girls

Place Name School Time
1ST WEST OSO 1:47.08
2ND CARROLL 1:50.15
3RD ALICE 1:52.36
4TH GP 1:53.86
5TH RF 1:57.72
6TH BEEVILLE 2:01.56
7



WINNERS

Event 400 M Dash Division Varsity Girls

Place Name School Time

1 MALDONADO, MINDY BEEVILLE 3RD 1:05.75
2 WALKER, ELENA CARROLL 5TH 1:06.68
3 HORTON, ALISHA WEST OSO 6TH 1:07.72
4 RAMIREZ, KATHERINE ALICE 1ST 1:04.65
5 KINNETT, KYLIE CARROLL 2ND 1:05.64
6 HAWKINS, JOSHLYN ROBSTOWN 4TH 1:06.00
7 LOPEZ, MARISSA WEST OSO 8TH 1:10.53
8 WHITE, D'NEAVA GP 7TH 1:10.03

WINNERS

Event 300 M Hurdles Division Varsity Girls

Place Name School Time

1 GUTIERREZ, MIRANDA CARROLL 8TH 56.26
2 GONZALEZ, JESSICA ALICE 3RD 52.08
3 FOSTER, PEYTON R-F 4TH 52.37
4 SOLIS, GABRIELA ALICE 1ST 47.45
5 MARTINEZ, BRITTANY R-F 2ND 51.38
6 MORNING, SKYLAR R-F 6TH 53.88
7 BILLINGS, CHELSEA R-F 5TH 53.03
8 MENDEZ, CORINNA GP 7TH 55.84

WINNERS

Event 200 M Dash Division Varsity Girls

Lane Name School Time Place

1 MOORE, BAILEY ALICE 6TH 28.30
2 GARRETT, TARYN GP 5TH 28.25
3 MEADOR, DANIELLE CARROLL 3RD 27.65
4 MITCHELL, AKEYLA WEST OSO 1ST 24.22
5 DOWNIE, AALIYAH WEST OSO 2ND 27.18
6 HOPKINS, JOSHLYN ROBSTOWN 4TH 28.14
7 CANALES, NADIA ALICE 7TH 28.54
8 LE, LAURIE CARROLL 8TH 28.64

WINNERS

Event 1600 M Run Division Varsity Girls

Place Name School Time

1 NIKKI PAGE GP 5:40.53 1ST
2 VICTORIA ALMAGUER CARROLL 5:41.90 2ND
3 BELINDA AGUILAR ALICE 5:42.85 3RD
4 BRI MENDIOLA CARROLL 5:43.88 4TH
5 CORRA O'DONNELL CARROLL 5:50.29 5TH
6 KENNEDY TREVINO BEEVILLE 5:54.83 6TH
7
8

WINNERS

Event 1600 M Relay Division Varsity Girls

Place Name School Time

1 ALICE 4:14.76 1ST
2 CARROLL 4:17.46 2ND
3 WEST OSO 4:33.23 3RD
4 GP 4:33.77 4TH
5 ROCKPORT 4:36.68 5TH
6 BEEVILLE 4:36.75 6TH
7
8

Team Results:

1 Carroll 141 points
2 Gregory-Portland 120 points
3 Alice 113 points
4 West Oso 109 points
5 Rockport-Fulton 95 points
6 Beeville 31 Points





Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, who may edit content for appropriateness. There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Required
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   


Advanced Search




<August>
SMTWTFS
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            




LifeExtrasElect a Community StarSubmissionsCouponsState NewsNational NewsBrides365
Love

Site Design and Content
Copyright 2014 Alice24-7.com

Software © 1998-2014 1up! Software, All Rights Reserved